Vytisknout

http://www.nasenoviny.net/index.php?idc=3631&own=l#

Vonoklasy - Duší mezinárodního projektu Love for Guatemala je Irena DeLave. Drobná sympatická žena, která žije s rodinou ve Vonoklasech, pomáhá guatemalským dětem, ženám i přírodě.

Nápad uskutečnit charitativní projekt vznikl při její první cestě do Guatemaly. A možná za něj »mohou« i neziskové organizace v Praze, které jí po jejím návratu z cest nedaly možnost u nich pracovat.

Irena vystudovala v USA na University of Maryland psychologii a sociální práci. Po skončení studií pracovala na klinikách ve Washingtonu a San Diegu s lidmi s HIV/AIDS, bez domova, léčícími se ze závislostí a schizofreniky.
„V neziskovkách, kde jsem se hlásila o práci, vždy projevili nadšení nad mým vzděláním i praxí, ale nakonec mne stejně nevzali,” konstatuje De Lave.
„Tak jsem si řekla, že to asi tak má být a nechala to plavat.” Časem začala Irenu opět volat Guatemala, a jí došlo, že se tam vrátit prostě musí. Sebrala se a i s malým synkem do své »srdeční krajiny« odjela. „Setkala jsem se tam opět s lidmi, co už pomáhají, i s těmi domorodými,” vzpomíná.
„Stačilo jen doladit, kde s prací začít. V Guatemale je tolik potřeb! Člověk neví, čeho se chytit jako první.” Nejdůležitější je ale podle Ireny vzdělání. Mayské ženy mají hodně dětí a samy většinou neumí psát ani číst, jen tkát. Školy se platí, takže v jedné rodině má ze šesti dětí šanci na vzdělání jedno nebo dvě, holčičky spíše vůbec.
„Proto je jedním z mých cílů zajistit co nejvíce dětem vzdělání v horské oblasti, kde žije indiánský kmen Maya Ixil, který byl strašně poznamenán válkou,” říká De Lave. Mnoho mužů bylo zabito před zraky svých dětí, ženy byly znásilněny.
„Podpora těchto žen je pro mě druhým cílem,” vysvětluje Irena. „Třetím cílem mého projektu je zalesňování. Eroze v Guatemale je katastrofální, v období dešťů, když se řítí voda z hor dolů, přichází mnoho lidí o přístřešky i životy. Hlavním úkolem je přimět komunity, aby vytvářely lesní školky a pak mohly stromky prodávat.” Toto vše zahrnuje velké úsilí na dálku, koordinaci po mailech, skypu... Je třeba hora trpělivosti, zvlášť pokud se jedná o místní úřady a vůdce.
„Projekt Love for Guatemala také nabírá dobrovolníky z řad dobrodružných jedinců se srdcem na pravém místě,” s úsměvem dodává Irena s tím, že svou práci by ráda prezentovala v řevnické bioprodejně.
Autor
Helena Pelikánová