Banner - Irena a indiánky

Fotogalerie

Počítadlo stromů

2014-23 Zasazených

Neovocných:14200
Ovocných:1490

2024 Připravovaných

Neovocných:213
Ovocných :47

O mně

Projekt Love for Guatemala jsem založila v roce 2013, bylo to krátce po mé třetí cestě do této posvátné země. Nápady se mi v hlavě jen rojily, stačilo je utřídit a můj sen se začal plnit.

Ale nejdříve krátce o tom co mě přivedlo až k Love for Guatemala.

V USA, kde jsem na University of Maryland (UMBC) vystudovala psychologii a sociální práci, jsem se začala zajímat o práci s lidmi, hlavně s těmi potřebnými. Po studiích jsem několik let pracovala na klinikách ve Washingtonu DC a San Diegu s lidmi s HIV/AIDS, bez domova, léčícími se ze závislostí a schizofreniky. Jako typický Střelec jsem toužila cestovat a také pomáhat v zemích třetího světa. Ze San Diega, kde jsme tehdy žili, jsme odjeli nočním autobusem do Mexika. Naše dvouleté dobrodružné putování mohlo začít. Psal se rok 2007 a my cestovali po světě.

Tehdy jsem se poprvé dostala do Guatemaly, která mě od prvního okamžiku uchvátila. Nazvala bych ji „Indií Latinské Ameriky“. Buď jí nepřijdete na chuť, nebo jejímu kouzlu zcela propadnete. Nic není přesně dané, ve vzduchu je cítit neustálé vzrušení a nejasné očekávání, nikdy nevíte, co bude dál. Zamilovala jsem se do kultury Mayů, do jejich barev, tradic, úsměvů, lásky, pokory. Jen si představte, že se v této malé zemi mluví dvaadvaceti mayskými jazyky (kromě španělštiny a dvou afrických jazyků), přičemž každý mayský kmen se obléká do vlastnoručně tkaných oděvů s originálními vzory a motivy. Hned napoprvé jsme  procestovali Guatemalu křížem krážem, pěšky prošli její odlehlé kouty. Ti nejchudší  nás vždy vítali s otevřenou náručí a nabídli nám své skromné zásoby jídla. Při této cestě se mi naskytla možnost pracovat v místním sirotčinci jako dobrovolnice. Byla to zcela zásadní a velice tvrdá zkušenost, za kterou jsem dodnes moc vděčná. Ponořila jsem se též do studia španělštiny, abych dokázala lépe komunikovat a využít nabízejících se možností.

Věděla jsem,že se do Guatemaly musím brzy vrátit a tak na konci druhého roku cestování jsem si koupila letenku a z Asie místo domů letěla znovu do Guatemaly. Nedokázala jsem tu obrovskou touhu a snad i potřebu vysvětlit rozumem, to mé srdce mě tam volalo. Vše mi tam připadalo známé a tak blízké, jako bych tu už někdy v minulosti žila. Kdoví …V roce 2008 jsem se sem tedy vydala znovu, opět jsem bydlela u místních lidí, meditovala u posvátného jezera, trávila čas v tichu, účastnila se posvátných mayských obřadů a přípravy změn na rok 2012 . Přitom jsem se seznámila i s lidmi, kteří mě inspirovali k založení Love for Guatemala.

Třetí cestu jsem podnikla v roce 2013, tentokrát v doprovodu svého dvouletého syna. Navštívili jsme komunity zdejších obyvatel, některé jsem znala z předchozích cest, některé pro mě byly nové. Víc jsem poznala inspirativní svět mayských žen a jejich dětí.
S guatemalskými přáteli jsme začali přemýšlet, kde a jak bych mohla pomoci. Guatemala je velice chudá země, takže možností je spousta. Rozhodla jsem se podporovat komunity mayských žen prodejem jejich tradičních ručně vyráběných látek a oděvů za podmínek fair trade, podporovat jejich děti ve vzdělání a zasazovat stromy
v Guatemale. Více se o těchto projektech dozvíte na Naše projekty.

Ta opravdová cesta se ale pořád vyvíjí a tvoří, bude mě těšit, když se připojíte.
Love for Guatemala vás vítá!

Irena DeLave