Fotogalerie

Počítadlo stromů

2014-23 Zasazených

Neovocných:9200
Ovocných:1490

2024 Připravovaných

Neovocných:5153
Ovocných :47

Praha západ: Rozhovor s Irenou DeLave

http://www.praha-zapad.eu/products/irena-delave/

Jeden z mých prvních rozhovorů je s Irenkou DeLave. Je to úžasný člověk plný pozitivní energie. I přes to, co všechno ve svém životě dokázala, z ní cítíte pokoru a skromnost. Vystudovala v USA vystudovala na vysoké škole obor psychologie a sociální práci (na University of Maryland (UMBC). Tam se začala zajímat o práci s lidmi, hlavně s těmi potřebnými. Po studiích několik let pracovala na klinikách ve Washingtonu DC a San Diegu s lidmi s HIV/AIDS, bez domova, léčícími se ze závislostí a schizofreniky. Jako typický Střelec jsem toužila cestovat a také pomáhat v zemích třetího světa.

 Přemluvila jsem svého manžela, aby prodali všechno, co jsme měli, a s batohem na zádech odjeli ze San Diega, kde tehdy žili, nočním autobusem do Mexika. Tím začalo jejich dvouleté dobrodružné putování. Irča je učitelkou jógy, proto dnešní rozhovor bude na toto téma.

Hodiny jógy Ireny DeLave můžete navštívit ve Vonoklasech a v Černošicích.


Co pro tebe znamená jóga, jak ses k ní dostala?
Jóga je pro mně životní styl. Mnoho lidí si mylně myslí,že jóga je cvičení, to je tak 10% toho, co to je. Je to nekonečno. Mimo jógové pozice (asany), jóga zahrnuje meditaci, morální discipíny, očisty, sebedisciplíny, jak se chováme k přírodě, k ostatním, ke zvířatům a mnoho dalšího. Důležitá je i zdravá strava, prostě vědomé žití ve všech směrech. K józe jsem se dostala díky náročnému studiu v USA. Šla jsem okolo jógového studia v naší čtvrti a zavítala jsem tam. Ze školy jsem byla hodně ve stresu, málo jsem spala a věčně jsem byla ve shonu. Tenkrát jsem si myslela, že jóga je sezení v lotusovém sedu. Byla jsem ale tak mile překvapena, co se vše dělá v józe. A moje první učitelka byla jako víla, moc mě inspirovala. Jóga mi moc pomohla zvládat stres při studiích.
Co bylo tím impulsem opravdu začít se tomu věnovat?
Velkým impulsem věnovat se józe bylo to, že jsem hned viděla účinky. Jen pozice samotné pomáhají koncentraci a rovnováze. A to vše se z fyzického těla pak přenáší i do psychiky a emocí jedince.Líbilo se mi i hned zpívání manter, závěrečná relaxace, předčítání z krásných duchovních knih.

Jak aplikuješ jógu v běžném životě?
Uvědomuji si svůj dech, to je velmi důležité, to nás drží v přítomnosti. Když cítím, že příchází stres, začnu prohlubovat svůj dech. Praktikuji se svou rodinou karmu jógu – sbíráme odpad v lese… Denní aplikace v běžném životě a za chodu rodiny a domácnosti je těžší, než jak nám to jde na podložce. Není umění odjet do Indie a tam se věnovat sobě, sedět a meditovat a věřit, jak nám to jde. To je samozřejmě také důležité a může nás to posunout někam dál. Ale to, jak pak řešíme denní situace v reálném denním životě, jak reagujeme ve frontě napřiklad na agresivní řidiče, to vše je pak ta pravá jóga.

Jak ovlivnila tvůj život?
Jóga úžasně propojuje tělo, mysl a duši. Lépe se soustředím, lépe dýchám a hlavně vědomě. Mám lepší rovnováhu v těle, ale i v životě. Lépe se stravuji, přes 10 let nejím maso, nikdy jsem se necítila v životě lépe. Věci vidím jasněji, i své cíle. Jóga vás ovlivní na každém kroku.

Jak probíhají tvé hodiny? Jak se na to připravuješ?
Hodiny vždy začínám dýchacími technikami. Je jich mnoho, takže je obměňuji. Pak cvičení samotné sestavuji na každý týden s jiným záměrem – někdy více dynamiky, jindy se zaměřím na boky a kyčle, další týden například se zaměřím na trávicí a zažívací ústrojí. Když se blíží úplněk, tak cvičíme Pozdrav Měsíce. Ráda vedu pestré hodiny. Někdy používáme pomůcky, někdy na závěr při relaxaci čtu. Měním muziku. Na hodiny se připravuji vědomě a s láskou. Baví mě to. Má práce je mým koníčkem. Pokud učím dětskou jógu, tak hodina je sestavená z jogínských her a přizpůsobena dle věku dětí.

Jak trávíš volný čas? Tvá nejoblíbenější kniha, jídlo, hudba…něco zajímavého o tobě.:-)
S rodinou. Žijeme u lesa, tam jsme moc rádi. Ve volném čase taky někdy zajdu k někomu jinému na jógu pro inspiraci. Miluju setkávání se se zajímavými lidmi. Rádi cestujeme. Jedna z mých nejoblíbenějších knih je poslední dobou “Bdělost” od Anthony de Mello. Miluji etiopskou, mexickou a thajskou kuchyni. A můj hlas v hudbě by byl pro Deva Premal, pouštím jí hodně na mých hodinách.

Tvé motto?
“Pokud chceš měnit svět, změň nejdřív sám sebe”. Někdo moudrý to napsal.

Tvůj sen?
Zdraví a štěstí pro všechny. A pak zasadit co nejvíce stromů a poslat co nejvíce dětí do školy v Guatemale.. O tom třeba někdy příště.:-)

Autor

Jana Vlčková